Zmiana naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2. Po co nam zmiana naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2. Już w okresie od marca do kwietnia tego roku nadchodzić będzie zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Jest to przełomowa i dosyć wyczekiwana zmiana przez konsumentów. Do chwili obecnej obowiązywał wciąż DVB-T/MPEG-4, który zostanie zastąpiony o wiele bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC. Cóż to za zmiana, dlaczego jest potrzebna, a w końcu czy każdy telewizor będzie w stanie obsłużyć nową naziemną telewizję cyfrową? Postaramy się po krótce przybliżyć te zmiany.

Zmiana naziemnej telewizji cyfrowej

Jakie są różnice w odbiorze?

Zmiana telewizji cyfrowej na DVB-T2 ma dać konsumentom przede wszystkim dwa ważne aspekty:

  • zmianę jakości nadawania obecnych stacji TV, teraz korzystamy z jakości SD, po zmianie nastąpi odbiór stacji w jakości HD
  • zdecydowanie lepsza oferta kanałów w multipleksach

Czym są multipleksy?

Multipleksy mają za zadanie przede wszystkim możliwość umieszczenia w nich dwukrotnie większej ilości kanałów. Ich nowoczesna technologia pozwala w pewnym stopniu zachowania większej ilości miejsca, które może w przyszłości przełożyć się na łączność mobilną, co oznacza, że będzie działała ona o wiele szybciej.

O ile może niektórym wydawać się, że takowa zmiana nie jest konieczna, potrzebna to prawdą jest, że telewizory nowej generacji posiadają już nie t

ylko jakość obrazu w HD, a nawet i 4K, czyli obraz płynny, ostry. Dlatego też zmiana telewizji cyfrowej na DVB-T2 dla tych odbiorców będzie bardzo korzystna.

Czy każdy telewizor jest w stanie obsłużyć zmianę naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2?

To z pewnością najbardziej wyczekiwane pytanie, które warto sobie zadać. Oczywistym jest to, że nie każdy użytkownik telewizji naziemnej posiada najnowszej generacji telewizor. Wciąż na rynku dostępne są starsze modele, z różną jakością obrazu. I tutaj bardzo ważna uwaga nie każdy telewizor/dekoder jest w stanie obsłużyć tą zmianę. Absolutnie nie oznacza to, że zmiana naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 pociąga nas do tego, aby wymienić telewizor. W żadnym wypadku! Jeśli chcemy wciąż korzystać z naszego odbiornika będzie taka możliwość, z pewną małą zmianą, jaką? Jeśli posiadamy starszy model telewizora i po sprawdzeniu w jego specyfikacji okaże się, że nie obsługuje on DVB-T2 Nie trzeba od razu popadać w

Zmiana naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2

Zmiana naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2

koszta można dokonać zakupu jedynie nowego tunera DVB-T2, dzięki temu wciąż będziemy mieć możliwość korzystania z telewizji cyfrowej. Jedynym minusem może okazać się, że niestety, ale posiadając starszy odbiornik już oferowana jakość HD nie będzie osiągalna.

A co z anteną, czy ona musi zostać także wymieniona?

Antena w tym wypadku nie będzie miała żadnego znaczenia, nie musi zostać zatem wymieniona na nowszy model. Jeśli posiadana antena wciąż jest sprawna i sygnał odbioru telewizji cyfrowej jest odpowiedni nie ma potrzeby ponoszenia dodatkowych kosztów.

Czy telewizor zgodny ze standardem DVB-T2 należy ustawić, czy zmieni odbiór samoczynnie?

Musimy liczyć się z tym, że telewizor, w którym sprawdzimy, że obsługuje DVB-T2 trzeba będzie odpowiednio ustawić. Nie powinno to stanowić większych trudności, w ustawieniach bez problemu znajdzie się takowa opcja. W trudnych przypadkach warto poradzić się fachowca.

Inwestycja w nowy telewizor czy tuner DVB-T2?

Oczywiście jeśli już przymierzaliśmy się do wymiany telewizora z pewnością najnowszy model będzie mile widziany, odbiorniki nowszych modeli obsłużą DVB-T2. Jednakże jeśli nasz odbiornik wciąż spełnia swoje zadanie, warto pokusić się o zakup tunera DVB-T2. Nasz sklep dekodery.tv oferuje Państwu dekodery/tunery do odbioru telewizji cyfrowejj DVB-T2. Dekodery współgrające z nadchodzącą zmianą, najwyższej jakości sprawdzą się idealnie w każdym gospodarstwie domowym. Dekoder może także być przejściowym rozwiązaniem, jeśli na tą chwilę nie dysponujemy większą gotówką na zakup telewizora. Ważne jest to, aby zareagować prędko zanim zmiana naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 wejdzie w życie, gdyż może okazać się, że zostaniemy bez dostępu do telewizji. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dekoderów.

Wiedza w pigułce

Czy zmiana nadawania naziemnej telewizji cyfrowej dotyczy wszystkich? Jakie nowe kanały dostaniemy? W okresie od marca do kwietnia 2022 r. nastąpi w Polsce zmiana standardu nadawania telewizji naziemnej. Obecnie obowiązujący DVB-T/MPEG-4 zostanie zastąpiony nowym i bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC.
Większość telewizorów kupionych po 2015 roku powinno obsługiwać nowy standard. Warto jednak zajrzeć do instrukcji lub na stronę producenta.

To nie wszystko! Otrzymamy także kilka nowych kanałów. Źródło: https://telewizjanaziemna.pl/wiedza

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *