Nowy standard telewizji DVB-T2. Telewizja naziemna wciąż udoskonala swój sygnał, aby jakość odbioru była jak największa. Użytkownicy otrzymają miłe zaskoczenie przy nadchodzącym standardzie telewizji DVB-T2. Rok 2022 to rok przełomowy, który będzie owocował za zmiany standardów nadawania telewizji naziemnej. Rozwój technologiczny daje duży ukłon w stronę

Nowy standard telewizji DVB-T2

Nowy standard telewizji DVB-T2

nowoczesnych urządzeń, które zapewniają obraz najwyższej jakości oraz doznania z oglądania. Już 27 czerwca ma zakończyć się definitywnie ostatni etap zmiany nowego standardu telewizji DVB-T2. Po tym terminie każdy użytkownik telewizji naziemnej będzie miał dostęp do telewizji w najlepszej jakości, ale i również do większej ilości kanałów czy usług z tym związanych.

Nowy standard telewizji DVB-T2

Refarming, czyli multipleksy

Refarming oznacza w dużym skrócie uwolnienie pasma częstotliwości 700 MHz, które jest wykorzystywane do nadawania programów w telewizji naziemnej. Refarming reorganizuje multipleksy, na których dostępne są programy. Ta zmiana związana jest z decyzją Komisji Europejskiej.

Co ciekawe ta zmiana nie rozpoczęła się dopiero teraz, trwa ona od roku 2020 i to właśnie do 27 czerwca 2022 planowane jest jej zakończenie w całej Polsce. Nowoczesne telewizory powinni samoczynnie przestroić się na nowy odbiór, natomiast te starsze modele trzeba przestawić ręcznie w ustawieniach urządzenia, a także wyszukać dodatkowe programy, które się pojawią.

Standard DVB-T2 znaczące zmiany

Po zmianie standardu telewizji na DVB-T2 widzowie otrzymają szereg korzyści. Na co można liczyć? Przede wszystkim jakość obrazu HD. Jest to kluczowa i kolosalna zmiana, która poprawia jakość odbioru telewizji. Bardziej efektywny standard kompresji sygnału telewizyjnego zapewnia dużo lepsza jakość obrazu, a uwaga nowy kodek HEVC/H.265 pozwala na odbiór większej ilości kanałów we wspomnianych wcześniej multipleksach.

Podsumowując zalety zmiany telewizji naziemnej DVB-T2 użytkownicy otrzymują przede wszystkim lepszy obraz, większą ilość programów, ale i również zdecydowanie lepszą jakość dźwięku, którą zapewni najnowsza generacja Dolby AC-4. Nie są to jedyne zalety, na pewno zaskoczeniem mogą okazać się usługi dodatkowe, takie jak telewizja hybrydowa HbbTV i większa odporność na zakłócenia, z którymi z pewnością nie jeden użytkownik miał styczność przy starym standardzie.

Warto pamiętać, że przełączenia na nowy standard telewizji DVB-T2 odbywać się będą cyklicznie i regionalnie.

Czy trzeba przygotować się do zmiany na nowy standard telewizji DVB-T2?

Aby odbierać nowy standard telewizji naziemnej potrzebujemy telewizora, który ma wbudowany tuner DVB-T2 oraz obsługuje wspomniany kodek HEVC/H.265. Co ciekawe Telewizja Polska już w 2020 roku rozpoczęła nadawanie testowych kanałów, które umożliwiały sprawdzenie użytkownikom czy dane urządzenie obsługuje nowy standard.

Telewizory, które obsługują DVB-T2 powinny samoczynnie się przestroić, jeśli tego nie zrobią należy ręcznie zmienić ustawienia. Co w przypadku kiedy telewizor na pewno nie jest w stanie obsłużyć DVB-T2? Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne dekodery, które podłączone do telewizora będą współgrały ze standardem DVB-T2.

Kiedy ten standard wejdzie w życie?

II kwartał 2022 roku. Już teraz warto sprawdzić, czy nasz telewizor posiada tuner DVB-T2/HEVC H.265.
Jeśli nie, nie musimy na szczęście martwić się dużymi kosztami zmiany całego odbiornika.

Uwaga na oszustów, sprzęt tylko z wiarygodnego źródła

Okazja czyni złodzieja i także w tym wypadku oszuści nie śpią. Propozycje niewiadomego pochodzenia, zbyt idealne okazje warto jednak prześwietlić. Takie zmiany aktywują także nieuczciwe propozycje zakupu dekodera. Podejrzane telefony od firm, które same się do nas zgłaszają, a także duży nacisk na seniorów może być sygnałem oszustwa.

Aby nie wymieniać swojego odbiornika, a wciąż korzystać z nowoczesnego standardu telewizji DVB-T2 należy dokonać zakupu tunera DVB-T2. Warto pamiętać, aby stawiać na firmy o ugruntowanej pozycji na rynku, a w tym temacie zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą dekodery. tv. Służymy pomocą w doborze sprzętu jak i również jego pełnej konfiguracji. Nasze dekodery posiadają standard DVB-T2, a co za tym idzie zmiany jakie wchodzą właśnie w życie pozwolą Państwu na odbiór telewizji naziemnej bez zbędnych zakłóceń.

Sprawdź informacje dotyczące nowego standardu oraz wspieranych odbiorników.
https://www.gov.pl/web/dvbt2/zmiana-standardu-naziemnej-telewizji-cyfrowej-w-polsce

Zobacz również:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *